Krótki, skuteczny trening

0
1735
trening

Bardzo wiele osób nie podejmuje się systematycznych ćwiczeń na siłowni, ponieważ kojarzą się one z potrzebą znalezienia ogromnej ilości wolnego czasu. Sportowcy, zawodowo uprawiający dyscypliny takie, jak piłka nożna, piłka ręczna czy pływanie, poświęcają niejednokrotnie ponad pięć godzin dziennie na same ćwiczenia, dzięki czemu osiągają nie tylko znakomite wyniki w trakcie zawodów, ale utrzymują także świetną, wymodelowaną sylwetkę. Warto także przypomnieć, że ćwiczenia te połączone są z restrykcyjnymi dietami. Czy rzeczywiście, aby poprawić swoją kondycję fizyczną, zrzucić zbędne kilogramy i po prostu poczuć się lepiej trzeba podjąć aż tak drastyczne kroki? Na szczęście, nie! Dawniej uważano, że tylko długotrwałe treningi są w stanie przynieść oczekiwane rezultaty. Dzisiaj, trenerzy w sportowych klubach fitness są w stanie dopasować nam w taki sposób zestawy ćwiczeniowe, że nie jesteśmy zmuszeni do spędzania długich godzin na siłowni, ale jedynie do trzydziestu lub dwudziestu pięciu minut systematycznego treningu. Powinien być on jednak intensywny. W poniższym artykule podpowiemy, jak taki trening może wyglądać.

 treningJak wyżej wspomniano, taka sesja treningowa powinna trwać około trzydziestu minut. Trenerzy zalecają, by powtarzać ją minimum dwa lub trzy razy w tygodniu, jednak im częściej będziemy ćwiczyć, tym lepsze rezultaty uda się uzyskać. Po okresie kilku tygodni możemy liczyć na pierwsze efekty, widoczne w lustrze – przede wszystkim, HIT trening pozwoli pozbyć się niechcianych kilogramów i znacznie zwiększyć masę mięśniową.

Pojawia się zatem pytanie, z czego wynikać mogą tak zdumiewające rezultaty, uzyskane poprzez poniżej opisane krótkotrwałe sesje treningowe? Okazuje się, iż regularny, bardzo intensywny wysiłek  znacznie przyspiesza przemianę materii ale powoduje także nadprodukcję hormonu wzrostu. Hormon ten stanowi natomiast jeden z głównych budulców tkanki mięśniowej w naszym organizmie, a poza tym obniża produkcję tłuszczów, insuliny oaz cukrów, dzięki czemu mamy stałą kontrolę nad przyrostem masy ciała. Na tym jednak nie koniec zalet tego rodzaju treningów. Przede wszystkim, podczas zwyczajnej sesji wysiłkowej, metabolizm utrzymuje się na pewnym poziomie i potem stopniowo opada. Natomiast, podczas treningu HIT, osiągnięty poziom metabolizmu, pozostaje w naszym organizmie jeszcze przez kilka godzin po zakończonych ćwiczeniach.

W jaki sposób prowadzić takie intensywne sesje treningowe? Po pierwsze, należy pamiętać, że ćwiczenia powinny zostać dobrane przez trenera, który ma doświadczenie, a tym samym będzie w stanie zaproponować zestaw ćwiczeń, który nie doprowadzi do kontuzji i nie zniechęci ćwiczącego.  Jest to niezwykle ważne, ponieważ przy niektórych urazach, chorobach i wadach stawów lub kości, nie można sobie pozwolić na dane ćwiczenie. Następnie, zalecone zestawy ćwiczeń należy podzielić na trzy fazy: minutową, która jest bardzo intensywna i będzie zmuszać do wysiłku do granic wytrzymałości, druga trwająca około trzech minut, w trakcie której utrzymujemy średnie tempo ćwiczeń oraz ostatnia, trzydziestosekundowa o podobnym stopniu zaangażowania, co pierwsza. Sesje powinno powtarzać się kilkakrotnie tak, by trening był nie krótszy niż dwadzieścia pięć minut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ