Nordic walking, czyli marsz z kijkami, swoje początki ma w latach 20. XX wieku. Został opracowany dla narciarzy w Finlandii, jako całoroczny sposób na trenowanie narciarstwa biegowego. Na popularności zaczął zyskiwać pod koniec XX wieku, gdy okazało się, że spacery z kijkami z powodzeniem może uprawiać każdy. Jak więc robić to poprawnie, aby miały jak najlepszy wpływ na ogólną kondycję organizmu?
Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jak-chodzic-z-kijkami-do-nordic-walking/
Wszystkie korzyści wynikające z nordic walkingu
Nordic walking to właściwie rozwiązanie dla każdego, choć dedykowane jest przede wszystkim osobom starszym oraz tym, których aktywność fizyczna jest niewielka. Największą zaletą nordic walkingu jest to, że daje on efekty takie, jakbyśmy uprawiali jogging lub regularnie spacerowali. Ale przede wszystkim nordic walking nie obciąża stawów, mięśni, kręgosłupa oraz mocno angażuje również górne partie ciała, co nie dzieje się przecież podczas zwykłego spaceru. W taki sposób możemy również spalić więcej kalorii, nie obciążając przy tym układu kostno-mięśniowego. Ponadto warto również zaznaczyć, że sport ten poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, zwiększa spalanie kalorii nawet o 40%, motywuje do prowadzenia zdrowego trybu życia, pomaga rozwijać zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Jeśli dołączymy do niego racjonalny tryb odżywiania, regeneracyjny sen oraz wyeliminujemy używki, poprawa kondycji i zdrowia jest gwarantowana.
Jak dobrać odpowiednie kijki do nordic walkingu?
Z uwagi na rosnącą popularność tej aktywności fizycznej producenci prześcigają się dziś w produkcji coraz lepszych kijków. Dziś kijki do nordic walkingu mogą być ultralekkie, skonstruowane z włókna węglowego i kosztować nawet kilkaset złotych. My jednak nie polecamy tak dużej inwestycji na start. Na początek wystarczą kijki za około 100 złotych, które bardzo dobrze spełnią swoją funkcję oraz pozwolą poznać uroki nordic walkingu. Przy doborze kijków ważne jest to, aby były dopasowane do wzrostu. Kiedy kij jest ustawiony pionowo, a my łapiemy jego rękojeść w rękę, kąt zgięcia w łokciu powinien wynosić 90 stopni.
Jak prawidłowo chodzić z kijkami do nordic walkingu?
Pierwsze kroki z kijkami warto stawiać pod okiem instruktora. Wytłumaczy on, jak dokładnie maszerować z kijkami, aby technika jak najlepiej wpływała na kondycję naszego organizmu. Techniczne detale w nordic walkingu są niezwykle istotne. Poruszanie rękami powinno być zbliżone do naturalnego, jednak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego rytmu i koordynacja poruszania rękami. Kije powinny być wbijane w połowie odległości między stopami.
Zobacz też: http://www.silvanspa.pl/buty-do-biegania-dla-poczatkujacego-biegacza/