Przepis na mleko migdałowe

0
1275
migdały
fot: pixabay.com

Mleko to stały produkt w naszej diecie. Trudno nam sobie wyobrazić poranną kawę bez odrobiny mleka, czy owsiankę ugotowaną na samej wodzie. Chociaż nasze mamy i babcie wpajały nam przekonanie o odżywczych właściwościach mleka, to ono najczęściej okazuje się winowajcą, odpowiedzialnym za nasze dolegliwości żołądkowe. Na szczęście, mamy dla niego pyszną alternatywę. Coraz większą popularność zyskują mleka roślinne. Dziś napiszemy o tym, jak przyrządzić zdrowe mleko na bazie orzechów migdałowych.

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-zrobic-mleko-migdalowe/

Zwykłe mleko a mleko roślinne

Badania pokazują, że wbrew temu co wpajano nam kiedyś, picie mleka krowiego nie jest korzystne. Dotyczy to zwłaszcza osób dorosłych, które nie posiadają odpowiedniego enzymu do trawienia mleka. W konsekwencji po jego spożyciu czujemy ściskanie w żołądku i jest nam mdło. Także wśród dzieci tolerancją na mleko znacznie się obniża z biegiem czasu. Objawia się to tak zwaną skazą białkową i bolesnymi kolkami u maluchów. Nie powinno nas to dziwić. Mleko dostępne obecnie w sprzedaży trudno porównać z tym, które pijały nasze babcie w dzieciństwie. Mleko ze sklepu poddawane jest obróbce, która zabija wszelkie składniki odżywcze. 

Alternatywą są mleka roślinne, które zachowują znacznie więcej witamin i minerałów, i nie obciążają naszego układu pokarmowego. Niestety, w porównaniu do zwykłego mleka i cena jest naprawdę wysoka. Za litr mleka roślinnego musimy zapłacić około 10zł. To około cztery razy więcej niż za zwykłe. W dodatku kupne mleka roślinne również budzą zastrzeżenia. Często zawierają szkodliwe substancje jak rakotwórczy karagen. Niektórzy producenci dodają do swoich mlek cukier, aby poprawić ich smak. Takie mleko staje się wówczas bomba kaloryczną. 

Domowe mleko migdałowe

Mleko migdałowe możemy przyrządzić sami w domu. Mamy wówczas gwarancje co do jego składu. Migdały w łupinach powinniśmy sparzyć wrzątkiem i obrać. Jeśli kupiliśmy łuskane to ten krok mamy już za sobą. Następnie migdały krótko blanszujemy na patelni. Umieszczamy je w pojemniku i zalewamy wodą mineralna bądź przegotowaną i odstawiamy na noc, aby zmiękły. Rano blendujemy migdały blenderem lub malakserem o dużej mocy, dodając stopniowo wodę, w której się moczyły. Gdy uzyskamy jednolity płyn, przecedzany go przez gazę. Do takiego mleka można dodać odrobine miodu czy syropu z agawy, jeśli wolimy nieco słodszy napój. Mleko migdałowe przechowujemy w szklanej butelce w lodówce.

Przeczytaj też: https://www.uroda.info.pl/zalotka-sposob-na-piekne-rzesy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ