Skąd bierze się brak pewności siebie i jak sobie z tym poradzić?

0
2214
Skąd bierze się brak pewności siebie i jak sobie z tym poradzić

Złe doświadczenia w dzieciństwie, koleżanka z pracy ma bardziej udane życie małżeńskie, niemiła seria wypadków w ostatnim czasie… Wymieniać można by dalej, bo powodów, dla których nasza samoakceptacja może spadać jest niezliczenie wiele. To właśnie takie wyliczanki prowadzą do niskiego poczucia własnej wartości, ale oczywiście takich powodów może być więcej i mogą wynikać z zupełnie innych przyczyn. Skąd bierze się brak pewności siebie? Jak sobie z tym poradzić i gdzie szukać pomocy?

Skąd brak pewności siebie?

Pewność siebie nazywana też samooceną lub samoakceptacją to termin, którego używamy w stosunku do oceny własnej wartości czy postawy wobec własnej osoby, jak już wynika z tytułu artykułu samoocena może wysoka lub niska. Skąd bierze się występowanie tej drugiej? Istnieje wiele czynników, które decydują o formowaniu się pewności siebie. Wszystko zależy od tego doświadczeń życiowych, tego w jakim środowisku funkcjonujemy i jakie otoczenie istnieje wokół nas. Jednym z powodów, który może przyczynić się do zaniżania własnej oceny, jest fala złych wspomnień z dzieciństwa czy okresu dojrzewania. Niezasłużone kary, zaniedbywanie psychiczne i fizyczne, brak kontaktu z rodzicami, brak uwagi i okazywanie uczuć – wszystko to może przełożyć się na długotrwałe poczucie niskiej samooceny, które może przełożyć się nawet na dorosłe życie. Okres dojrzewania to także moment, w którym wiele osób narażonych jest na stres związany nie tylko z akceptacją siebie, ale także rówieśników. Młodzi ludzie często próbują dopasowywać się do otoczenia, powstałych grup znajomych, gdzie niejednokrotnie spotykają się z odrzuceniem czy wyśmiewaniem. Kolejnym powodem niskiej samoakceptacji może być sposób myślenia o samym sobie poprzez np. brak pozytywnych doświadczeń czy brak towarzystwa.

Jak zwalczać brak pewności siebie?

Problemowi zaakceptowania własnej osoby towarzyszą czasem różne objawy – przygnębienie, poczucie chaosu, a nawet depresja, dlatego nie powinno się lekceważyć tego stanu emocjonalnego. Nie możesz zmienić tego, co zdarzy się w przyszłości ani tego, co już się stało, ale aby pomóc sobie w zwalczaniu złego samopoczucia należy udać się do specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Terapia u doświadczonego eksperta pomoże ci wrócić na właściwy tor i znaleźć sposób pracy nad sobą tak, aby znaleźć w sobie wewnętrzną harmonię i rozwiązać problem, który siedzi w środku. Konsultacja psychologiczna jest szczególnie ważna, gdy od dłuższego czasu czujesz lęk, masz stany depresyjne, a kolejne dni przyprawiają cię o napady silnego stresu. Pamiętaj, że bezpośrednia sesja w gabinecie nie jest jedynym rozwiązaniem. Do twojej dyspozycji są również specjaliści dostępni w serwisach internetowych, na których znajdziesz odpowiedniego dla siebie terapeutę. Jednym z takich serwisów jest Avigon.pl, gdzie zarówno z psychologiem, jak i psychoterapeutą możesz odbyć sesję online.

Nie bój się przyznać do tego, że masz problem. Niskie poczucie własnej wartości jest ważną kwestią, dlatego nie lekceważ jej. Twoje zdrowie psychiczne jest kluczem do tego, aby czuć się w życiu dobrze, dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy koniecznie zwróć się do specjalisty.

[Głosów:4    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ