Skuteczna nauka przez zabawę – metody

0
1043
nauka przez zabawę
fot. pexels.com

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów do przekazania dziecku wiedzy jest wykorzystanie zabawy. Przekonanie, że zabawę należy oddzielać od nauki jest błędne. Łącząc te dwie dziedziny można skutecznie nauczyć dziecko wielu rzeczy, które nie tylko zrozumie lepiej niż gdyby próbował nauczyć się ich w sposób poważny, ale też zapamięta na dłużej. Dowiedz się, jak uczyć dziecko przez zabawę!

Zobacz też: http://www.psfs.pl/skuteczna-nauka-przez-zabawe/

Jak uczyć dziecko w czasie zabawy?

  • Pierwszym i głównym krokiem, który należy wypełnić, aby nauka przez zabawę była naprawdę skuteczna jest wykorzystanie takich zabawach, które dziecko naprawdę lubi i chętnie się w nie bawi. O to właśnie chodzi, aby nic nie było na siłę, ale stanowiło, jak największą przyjemność o kojarzyło się z miło spędzonym czasem.
  • Jeśli na przykład twoja pociecha lubi bawić się w różnego typu zgadywanki, kalambury czy gry pamięciowe to jest to doskonały sposób, aby do takich zabaw włączyć treści, jakie musi przyswoić w ramach edukacji. Istotne jest to, aby gra nie opierała się wyłącznie na wiedzy, jaką dziecko musi przyswoić, ponieważ wówczas taka zabawa przestają być rozrywką, a staje się nauką. Ważne jest, aby świadomie łączyć naukę i zabawę, aby właśnie czerpać po połowie z każdego z obszarów. 
  • Do nauki przez zabawę świetnie sprawdzają się wszelkiego typu teleturnieje, które polegają na tym, że konkurencje bazują na pytaniach. Ten kto odpowie poprawnie na najwięcej pytań w całej zabawie lub w ustalonym wcześniej odcinku czasowych – wygrywa. Dzieci lubią taką rywalizację, a jeśli nagroda jest bardzo atrakcyjna, to dziecko tym bardziej chętnie zaangażuje się do zabawy.
  • W formie zabawy warto również sprawdzać czy maluch przyswoił wiedzę. Tradycyjne odpytywanie generuje stres, jest nudne i mało przyjemne – zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Z kolei sprawdzanie tej wiedzy w formie zabawy i na przykład dodatkowego nagradzania sprawia, że maluch ma większą motywację do nauki oraz do pokazania czego się nauczył. Taka forma sprawdzania wiedzy pozytywnie wpływa też na relację dziecko – rodzic, ponieważ sprawia, że rodzice są na równi z dziećmi i nie pełnią rolę dyktatorów czy surowych nauczycieli.

Przeczytaj też: http://www.blognazdrowie.pl/powiekszanie-ust-metody-i-cena/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ