Cukier stanowi prawdziwą zmorę osób walczących ze zbędnymi kilogramami. Jest on jednym z głównych powodów otyłości. Osobom, które decydują się na podejmowanie diet najczęściej zaleca się, by całkowicie wyeliminowały go ze swojego jadłospisu lub ograniczyły do minimum. Trzeba jednak pamiętać, że cukry stanowią ważne wartości odżywcze, nawet jeśli są tak kaloryczne. Najczęściej sięgamy po klasyczny, biały cukier w kryształkach (otrzymywany z buraków), który rzeczywiście zawiera w sobie mnóstwo kalorii. Jak się jednak okazuje, dostępne są zdrowsze i równie słodkie rozwiązania. Mowa tutaj oczywiście o modnej w ostatnim czasie stewii.
Stewia, znana także pod łacińską nazwą Stevia rebaudiana, wywodzi się z dwóch dalekich krajów: Brazylii i Argentyny. Stewia to niezbyt wysoka roślina, hodowana powszechnie, ze względu na wartości odżywcze i substancje, zawarte w jej liściach. Znajduje się w nich stewizyd, a więc substancja, z której pozyskujemy później naturalny cukier. Nie dość, że jest on o ponad trzysta razy słodszy od zwyczajnego, białego cukru w kryształkach, to w przeciwieństwie do cukru białego, nie zawiera on niemalże żadnych kalorii. Specjaliści przekonują, że jedna łyżeczka białego cukru jest odpowiednikiem zaledwie dwóch kropli ekstraktu ze stewii. Proporcje wydają się więc być zadziwiające.
Właśnie z tego powodu, stewia znalazła bardzo rozległe zastosowanie w branży spożywczej oraz przemyśle farmaceutycznym (słodziki, środki i suplementy wspierające odchudzanie). Można znaleźć ją w sprzedaży pod kilkoma postaciami: całych, suszonych liści, drobnego proszku oraz ekstraktu w płynie o wysokiej gęstości. Koszt jednego opakowania waha się zazwyczaj od dwudziestu do pięćdziesięciu złotych, w zależności od wielkości opakowania oraz tego, pod jaką postacią zamierzamy spożywać stewię. Ewidentnie widać, że za „bezkaloryczny” cukier zapłacimy znacznie więcej, niż za klasyczny (biały cukier w kryształkach kosztuje około pięciu złotych za kilogram), jednakże będzie on znacznie korzystniejszy dla naszego zdrowia, na czym zaraz skupimy się w poniższym artykule.
Indianie Ameryki Południowej odkryli, jak doskonale stewia wpływa na serce, dlatego wykorzystywali ją jako środek tonizujący. Stewia świetnie sobie radzi z obniżaniem ciśnienia krwi, dzięki czemu dietetycy polecają ją pacjentom, cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Ponadto, ekstrakt z liści stewii wpływa pozytywnie na przyswajanie glukozy i znacznie zmniejsza jej stężenie po przyjmowanych posiłkach, przez co będzie ona idealna dla cukrzyków. Nieprzypadkowo, wykorzystywana jest do produkcji wielu słodzików. Z przeprowadzonych w ciągu kilku ostatnich lat badań wynika, że w przypadku niektórych cukrzyków, systematyczne stosowanie stewii stymulowało dodatkową produkcję insuliny. Dodatkowo, stewia może pomóc w walce z otyłością, niwelować uczucie zgagi po ciężko strawnych potrawach czy zmniejszyć poziom kwasu moczowego w organizmie.
Ze względu na szereg korzyści, które niesie za sobą stosowanie tej egzotyczna roślina, jest ona powszechnie stosowana wśród państw zachodnich oraz azjatyckich, jak Chiny czy Japonia. Miejmy nadzieję, że niebawem stanie się także popularna w Polsce.