Trening personalny zamiast grupowego – TAK czy NIE?

0
2104

Zauważasz, że trening w grupie nie przynosi Ci oczekiwanych efektów? Zastanów się nad treningiem personalnym. Poznaj jego zalety i zobacz, czy warto nim zastąpić ćwiczenia grupowe.

Dla kogo przeznaczony jest trening personalny?

Trening personalny jest skierowany zarówno do osób początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią, ale także do tych, którzy trenują już jakiś czas w grupie. Zwykle bierze się to z potrzeby zmiany planu treningowego na bardziej zaawansowany lub po prostu dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Zalety treningu personalnego

1. Ukierunkowanie na konkretny cel. Spersonalizowany, ubrany w ramy czasowe i dopasowany do możliwości konkretnej osoby trening pozwoli osiągnąć wyczekiwane rezultaty w możliwie najkrótszym czasie. Taka indywidualizacja treningu sprawia też, że jest dostępny praktycznie dla wszystkich – kobiet w ciąży, osób starszych, osób z wadami postawy czy z bólami natury fizjoterapeutycznej.

2. Stała kontrola. Trener stale monitoruje i notuje Twoje postępy, wyciągając wnioski i np. sugerując zmiany, na które sam mógłbyś nie wpaść. Dzięki temu może na bieżąco korygować i eliminować błędy, które oddalają Cię do wyznaczonego celu.

3. Swoboda ćwiczeń. Może nastąpić taka sytuacja, że nie będziesz w stanie wykonać jakiegoś ćwiczenia – z powodu gorszego samopoczucia czy innej niedyspozycji. Wtedy trener nieco je zmieni albo zaproponuje całkiem inne ćwiczenie, które przyniesie podobne rezultaty.

4. Regularna motywacja. Każdy ma chwile słabości – ale dzięki trenerowi personalnemu im nie ulegniesz. Kiedy zabraknie Ci automotywacji i wiary we własne możliwości, będziesz mieć przy sobie kogoś, kto nie pozwoli Ci w siebie zwątpić.

5. Elastyczność czasowa. Porę ćwiczeń wybierasz taką, która Ci odpowiada – nie musisz się dopasowywać do ram czasowych treningów w grupie. Pamiętaj jednak, by na zajęcia z trenerem zawsze przychodzić punktualnie – w ten sposób okazujesz mu szacunek i zainteresowanie ćwiczeniami, a przy tym wykorzystujesz cenny (dosłownie!) czas treningu.

Czy trening personalny jest lepszy od treningu w grupie?

Trudno powiedzieć, czy jest lepszy – na pewno jest efektywniejszy. Można dostosować treningi grupowe do indywidualnych potrzeb, ale tylko trochę – zawsze będą skonstruowane tak, by mogło skorzystać z nich wiele osób. Trening grupowy zakłada dla każdego ten sam cel (np. zrzucenie kilogramów), tylko że każda z tych osób ma do niego inną drogę, bo pozbywa się tłuszczu z różnych części ciała, jest w innym wieku czy kondycji, co daje różne efekty. Trening grupowy musi uwzględniać sytuację każdego uczestnika, a trening personalny „kręci się” wokół jednej, konkretnej osoby. Z tego powodu efekty ćwiczeń będzie widać dużo szybciej po treningach personalnych, niż po treningach grupowych.

Przyjdź do Body Mind Experts na profesjonalny trening personalny. Katowice to miejsce naszego działania. Zapraszamy!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ