Kupujemy maty do jogi

0
2672
Kupujemy maty do jogi

Joga jest ciekawą formą aktywności fizycznej, która ma również niebagatelny wpływ na naszą psychikę i ogólnie styl życia. Osoby początkujące miewają niekiedy problem z doborem odpowiedniej maty do jogi i nie bardzo wiedzą, czym sugerować się przy zakupie. W zasadzie nie jest trudno kupić dobrą matę, o ile weźmie się pod uwagę kilka cech maty i na ich podstawie podejmie się decyzję.

Czy mata dla osoby początkującej powinna różnić się od maty dla osoby zaawansowanej?

W zasadzie nie ma różnic, bo przecież mata dla kogoś zaczynającego swoją przygodę z jogą nie może być gorsza. Przecież nie chcemy, aby nasza mata charakteryzowała się zła jakością, słabszym współczynnikiem tarcia oraz kiepską przyczepnością rąk. Wydaje się, że warto od razu zainwestować w dobrą matę i przede wszystkim idealnie dopasowaną do naszych potrzeb, aczkolwiek jest druga strona medalu. Niektórzy zwracają uwagę na fakt, iż część osób ma słomiany zapał i po kilku pierwszych próbach nie kontynuuje praktyki jogi. W takiej sytuacji, jeżeli nie mamy w sobie pełnego przekonania, że będziemy nadal ćwiczyć, to warto zastanowić się nad wykorzystaniem koca albo zakupem maty do jogi z trochę niższej półki cenowej. Trzeba mieć przy tym świadomość, że takie maty trochę szybciej się zużywają, są cienkie i niekoniecznie z satysfakcjonującymi parametrami użytkowymi.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup bardziej popularnej czy od razu postawimy na matę docelową, to niezbyt dobrym pomysłem będzie korzystanie z oferty supermarketów, a nawet sklepów sportowych. Niekiedy napis „maty do jogi” jest jedynie sprytnym zabiegiem, a niska cena wabikiem, o którym zapominamy podczas ćwiczeń, jak mamy kłopot ze stabilizacją i przyczepnością. Od razu skierujmy się do sklepu specjalistycznego, stacjonarnego lub internetowego. W takim miejscu, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html możemy liczyć na profesjonalną podpowiedź i poradę, a przede wszystkim bogatą ofertę dobrej jakości mat w różnych cenach.

Jakie cechy maty do jogi należy wziąć pod uwagę?

Jednym z podstawowych kryteriów będzie grubość maty. Warto zastanowić się nad tym, czy będziemy często podróżować z matą i w zawiązku z tym kluczowa okaże się waga maty. Pamiętajmy, że im grubsza mata, tym większa jej waga i w przypadku przewożenia środkami komunikacji miejskiej może to stwarzać pewne kłopoty. Jednakowoż, grubsze maty charakteryzują się lepszą amortyzacją i izolacją od podłoża. Jeżeli doskwierają nam jakieś problemy z kolanami albo jesteśmy zmarzluchami czy też wyjątkowo szczupli, to zbyt cienka mata może nas nie zadowolić. Raczej nieprzyjemne jest odczuwanie dyskomfortu przy nacisku kolan lub śródstopia i pojawienie się wgnieceń i zaczerwień. Z kolei niektórzy preferują cienkie maty do jogi, gdyż w pozycjach stojących dobrze czuje się wtedy twardą podłogę. Kwestia gustu.
kupujemy maty do jogi
Indywidualnie należy też dobierać długość i szerokość maty. Krótsze i węższe lepsze są w transporcie, dłuższe i szersze po prostu wygodniejsze. W zasadzie uważa się, że długość maty powinna wynosić minimum kilkanaście centymetrów więcej w stosunku do naszego wzrostu. Standardowa szerokość, a więc 60 cm zazwyczaj okazuje się wystraczająca, aczkolwiek osoby z szerokim rozstawem ramion, szerokimi biodrami lub mające dość potężną budowę ciała mogą zastanowić się nad matą o niestandardowej szerokości.

Niezwykle istotny jest także materiał wykonania. Najczęściej będzie to PVC, kauczuk oraz TPE. W tym przypadku należy kierować się głównie naszymi upodobaniami. Wszystkie te materiały charakteryzują się dobrą przyczepnością i wytrzymałością.

Pamiętajmy, że maty do jogi nie należy kupować pod wpływem impulsu, ale naprawdę trzeba decyzję poprzedzić rozeznaniem w dostępnych modelach. To nie jest przecież zakup na miesiąc, ale mata powinna posłużyć nam dłużej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ