Rolki damskie- jak wybrać najlepszy model?

0
3208

Jazda na rolkach niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza dla zdrowia i kondycji fizycznej. Ten sport staje się coraz bardziej popularny, również wśród osób dorosłych. Wiążę się bowiem z licznymi zaletami, do których zaliczyć można m.in. skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę koordynacji ruchowej czy dotlenienie organizmu. Jedyne, co będzie nam potrzebne to odpowiednie rolki. Poniżej kilka wskazówek dedykowanych kobietom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z jazdą na rolkach.

Rolki- rodzaje

Wybór rolek dla osoby początkującej może okazać się trudnym zadaniem. Mnogość modeli przyprawia o zawrót głowy. Do dyspozycji są, chociażby rolki rekreacyjne, hokejowe, freestylowe oraz szybkościowe. Nie zabraknie wśród nich modeli rolek damskich. Czym się od siebie różnią? Przeanalizujmy każdy rodzaj, łatwiej będzie wówczas zdecydować się na konkretny z nich.

  • Rolki rekreacyjne- zdecydowanie najbardziej popularne i doskonałe właśnie dla osób początkujących. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej, a więc głównie na płaskim terenie. Kółka w nich posiadają przeważnie od 78 do 84 mm, a ich twardość wynosi ok 82A. Świetnie sprawdzą się jako rolki damskie, gdyż są stosunkowo lekkie i zapewniają dobre trzymanie stopy.
  • Rolki hokejowe- doceniane przede wszystkim za wysoką wytrzymałość, stworzone do gry w hokeja. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na stabilność i zwrotność.
  • Rolki freestylowe- to połączenie rolek do fitnessu i hokeja. Będą najlepsze dla osób, którym zależy na wykonywaniu prostych trików. Ich wytrzymała skorupa dobrze chroni przed urazami, a ciasno ułożone kółka przekładają się na doskonałą zwrotność.
  • Rolki szybkościowe- stworzone z myślą o miłośnikach prędkości. Wyróżniają się dużymi kółkami, których rozmiar zaczyna się od 90 mm. Osobom początkującym zaleca się wybór wyższego buta. Przekłada się to na większą stabilność podczas jazdy, a co za tym idzie, także kontrolę nad rolkami. 

fotolia_169463606_subscription_monthly_m

Na co zwrócić uwagę wybierając rolki damskie?

Podczas zakupu rolek musimy przyjrzeć się także ich parametrom. Podstawa to model łożyska. To od niego zależna jest płynność oraz szybkość jazdy. Zazwyczaj do wyboru są łożyska typu SG lub ABEC. Te pierwsze będą nieco wytrzymalsze, jednak nie można ich rozłożyć, a co za tym idzie wyczyścić, jak w przypadku łożyska ABEC. Przyjrzeć trzeba się również kółkom, które produkuje się najczęściej z poliuretanu. Różnić mogą się rozmiarem oraz twardością określaną symbolem A. Im większa twardość, tym lepsza przyczepność, a także dłuższa żywotność kółek. Kolejny element to płoza, jaka wykonana jest z aluminium, bądź kompozytu. Płoza kompozytowa dobrze tłumi drgania, dlatego poleca się ją osobom początkującym. Aluminiowa płoza będzie za to świetna dla zaawansowanych rolkarzy, gdyż jest lekka i bardziej wytrzymała. Ponadto, znaczenie ma profil oraz odbicie kółek. Tego rodzaju parametry mają wpływ na przyczepność rolek. Profile płaskie wykorzystywane są do jazdy wyczynowej. Rolki freestylowe i hokejowe posiadają zazwyczaj profile zaokrąglone, a szybkościowe wyróżniają się za to ściętymi kółkami. Parametr, jakim jest odbicie będzie jednak interesować głównie rolkarzy zaawansowanych. 

Rolki damskie, a męskie

Rolki damskie zazwyczaj różnią się od męskich designem i wyprofilowaniem buta, który jest nieco wyższy, a przy tym doskonale dopasowuje się do kształtu stopy.  Znacznie więcej wśród nich modeli utrzymanych w pastelowej kolorystyce. Panie najczęściej decydują się na wybór rolek fitness i rekreacyjnych. Konieczna jest ich przymiarka. Najlepsze z nich znajdziemy w sklepach sportowych. Zyskamy wówczas pewność, że spełniają najwyższe standardy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ