Część biegaczy bardzo sobie chwali korzystanie z opasek i skarpet kompresyjnych. Inni pozostają sceptyczni. Mimo tej rozbieżności zdań, warto je wypróbować, gdyż ich stosowanie w trakcie treningów sprawia, że regeneracja następuje znacznie szybciej.
Jakie są główne zalety stosowania kompresji?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy wyjaśnić, w jaki sposób kompresja oddziałuje na organizm. Umieszczenie opasek lub skarpet kompresyjnych na nogach sprawia, że zmienia się cyrkulacja krwi w tym rejonie.
Jednocześnie stosowanie kompresji sprawia, że pojawia się ochrona mięśni, stawów oraz ścięgien. Wszelkie mikrowstrząsy, które w oczywisty sposób w trakcie biegania pojawiają się praktycznie bez przerwy (zwłaszcza wtedy, gdy trenuje się na twardym podłożu), zostają częściowo zmniejszone i wytłumione. Nie w stu procentach, ale zawsze w jakimś drobnym stopniu,co w znakomity sposób odciąża kolana biegacza.
To ostatnie jest szczególnie cenne wtedy,gdy właśnie jest w trakcie rekonwalescencji po przebytej kontuzji, ale skarpety kompresyjne sprawdzają się doskonale również jako prewencja przed wystąpieniem urazów w tych okolicach. A przyznasz, że unikanie nadwyrężeń mięśni,ścięgien, czy samych kolan jest czymś, czym warto się zainteresować.
Skarpety, opaski lub zestawy
Warto zauważyć, że kompresja jest dostępna zarówno w formie wysokich skarpet, jak i samych opasek naciąganych na łydki. Co ciekawe, niektórzy producenci wyspecjalizowani w tego rodzaju rozwiązaniach, postanowili ten fakt wykorzystać i proponują swoim klientom łączenie opasek kompresyjnych ze specjalnymi skarpetami zawierającymi liczne wypustki 3D.Dots., które poprzez ucisk na stopy działają jak akupresura Efekt taki działa jak rodzaj masażu, co tym bardziej wpływa na ukrwienie, a także sprawia, że po zakończeniu biegu następuje szybsza regeneracja.
Zakwasy? Miną szybciej!
Ciekawym efektem ubocznym, na jaki możesz liczyć jeśli stosujesz w trakcie ciężkich i długich treningów (lub wręcz zawodów) skarpety kompresyjne, jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakwasów. Co więcej, jeżeli już się pojawią, zazwyczaj są mniejsze, niż te, które pojawiają się po bardzo podobnych treningach, w trakcie których nie wykorzystano kompresji.
Dodatkowe wsparcie
Warto zauważyć, że część spośród skarpet kompresyjnych została uszyta w taki sposób, by jak najbardziej wspierały stopy sportowców. Przykładowo niektóre z nich posiadają wzmocnienia na łuku stopy, nieraz pojawia się także ochrona ścięgna Achillesa. Aby zyskać pewność jak sprawa wygląda w konkretnym przypadku, najlepiej przejrzeć opis konkretnych skarpet na ich opakowaniu, bądź na stronie, na której są sprzedawane.
Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o jednym. Co prawda cały czas wspominaliśmy o biegaczach, ale skarpety kompresyjne z powodzeniem można stosować w wielu dyscyplinach sportu jak kolarstwo,triathlon, fitness, piłka nożna, a także coraz popularniejszy nordic walking. Co więcej, nadadzą się także na wielogodzinne górskie wędrówki. Za każdym razem będzie co chwalić.
Jeśli zaś nadal nie jesteś przekonany, zawsze możesz postawić na metodę stopniową, na początku wykorzystując lekką kompresję, a dopiero po jej wypróbowaniu mocniejszą.
Zapraszamy na www.360sklep.pl.