Trenowanie własnym ciężarem ciała

0
2145
Trenowanie własnym ciężarem ciała

Jeśli chcemy wykonywać ćwiczenia siłowe, to nie musimy decydować się od razu na zakup karnetu do siłowni czy jakiegoś drogiego sprzętu. Kalistenika to metoda ćwiczeń, która wykorzystuje masę naszego ciała zamiast drogich hantli i sztang. Moda na siłownie sprawiła, że ten rodzaj aktywności fizycznej popadł w zapomnienie. Zapomnieliśmy jak duże efekty można uzyskać, pod warunkiem, że wiemy, jak funkcjonują poszczególne ćwiczenia.

Podstawowe ćwiczenia

Tak naprawdę to w kalistenice istnieje nieograniczona ilość możliwych do wykonania ćwiczeń, można także wprowadzać zmiany w sposobie wykonywania głównych ćwiczeń, tworząc najróżniejsze warianty o zróżnicowanym stopniu trudności. Dzięki temu każdy znajdzie coś na swoje możliwości, czy to sportowiec, czy to osoba dopiero zaczynająca. Wyróżniamy natomiast sześć podstawowych ćwiczeń, czyli pompki, przysiady, dźwignięcia nóg, mostki, podciągnięcia na drążku oraz stanie na rękach dla bardziej zaawansowanych. Każde z ćwiczeń służy trenowaniu innej partii ciała, Można więc pracować nad klatką piersiową, bicepsami i tricepsami, mięśniami brzucha, pleców, nóg i pośladków, mięśniami kręgosłupa oraz obręczy barkowej. Nie skupiamy się tylko na pojedynczej partii, ale trenujemy każdą z nich naprzemiennie w ramach kolejnych sesji. Oczywiście w przerwach treningowych należy dać czas mięśniom na odpoczynek i regenerację oraz zapewnić organizmowi dowóz niezbędnych składników mineralnych oraz witamin.

Plusy i minusy kalisteniki

Ćwiczenia masą ciała nie muszą być dla każdego idealną aktywnością fizyczną. Motywacja do działania, a szczególnie w początkowym okresie, jest niezbędna i czasami trudno ją utrzymać na przyzwoitym poziomie, jeśli trenujemy sami. Nie mając odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, możemy stworzyć na własną rękę nieprawidłowy dla nas zestaw ćwiczeń, czego skutkiem będzie brak oczekiwanych efektów. Ćwicząc pod okiem procesjonalnego i doświadczonego trenera na siłowni, można zasięgnąć w każdej chwili porady czy też skorygować powstałe błędy podczas wykonywania danego ćwiczenia. Plusem w tym przypadku jest także dostęp do profesjonalnych maszyn i urządzeń, które pomogą w budowaniu kondycji. Jednak nic straconego, ponieważ kalistenika również w prosty i przystępny sposób pomaga zdobyć formę i poprawić sylwetkę. Największą zaletą jest to, że nie musimy ponosić praktycznie żadnych wydatków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ